Domovská stránka > Lokalita

Lokalita

Obec Stěžery

leží v nadmořské výšce 254 m.n.m. a od Hradce Králové je vzdálena necelých 3,5 km ve směru na západ. Sdružuje obce Stěžery, Stěžírky, Charbuzice a Hřibsko. V současnosti žije v obci asi 1.850 obyvatel, zejména mladých rodin. Průměrný věk obyvatel obce je 37 let. Díky tomu se obec velmi intenzivně rozvíjí a náš projekt by měl tomuto rozvoji pozitivně napomoci.

Projekt Zahradní čtvrť Stěžery je situován na kraj obce a plynule navazuje na stávající zástavbu. Měl by v budoucnu tedy tvořit přirozené rozšíření hranic dnešních Stěžer. Celá Zahradní čtvrť vyroste na místě dnešního pole při příjezdu od Hradce Králové Zelenou ulicí po pravé straně. Díky této své poloze je velmi snadné dopravní spojení nejen do centra města, ale také napojení na dálnici D11 a napojení na silnice směrem na Jičín nebo Náchod.
Výhodou je tedy nejen velmi dobrá dostupnost vč. možnosti využití pravidelné MHD, ale také úplná občanská vybavenost přímo ve Stěžerách. V obci funguje mateřská školka, základní škola s třídami od 1. do 5. třídy, střední odborná škola se dvěma studijními obory, pošta, knihovna, ordinace praktického lékaře, restaurace atd.

Pro sportovce je zde vybudován sportovní areál s fotbalovým hřištěm a tenisovými kurty. V zimě je sportovcům k dispozici krytá nafukovací hala. Nově je zde vybudován letní kurt na plážový volejbal. Řada kulturních akcí se odehrává v místní Sokolovně. Milovníci cyklistiky ocení příjemný terén pro projížďky a výlety do blízkých lesů nebo k nedalekému Hrádku u Nechanic. Blízkost této malebné historické památky ocení také golfisté, neboť v areálu zámeckého parku je vybudováno golfové hřiště s 9 jamkami s celkovým parem 66.
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 01
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 02

Historie obce

se datuje až od roku 1223, kdy se zmínka o obci objevuje v prvních písemných pramenech, i když je nesporné, že v místě dnešní obce bylo sídlo slovanského rodu Stěžerů již dávno před tímto rokem. Celý region je díky úrodné půdě oblastí zelinářskou a řepařskou, v dnešní době ale také především sadařskou.

Veřejný život

V obci funguje Sbor dobrovolných hasičů, Římskokatolická církev, skautský oddíl s oddělením vlčat a světlušek a oddělením skautů a skautek. Velmi aktivní je oddíl Sokola, ten sdružuje lyžařský oddíl, oddíl volejbalu, kopané, basketbalu a stolního tenisu. Členové turistického oddílu pravidelně pořádají cyklo-výlety a akci Šlapáček. Činný je také Svaz ovocnářů a zahrádkářů, který pořádá podzimní výstavy. V obci funguje také myslivecké sdružení. Pravidelně vychází místní zpravodaj Stěžeráček.

Tipy na výlety

Stěžery leží v rovinaté krajině a skýtají možnost pěších výletů a cyklo-výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí. Asi 5 km směrem na Hořice v obci Všestary leží Centrum experimentální archeologie. Na kole je možné vyrazit například k památníku Bitvy na Chlumu v roce 1866 nebo na blízký Hrádek u Nechanic. Nelze opomenout ani možnosti pro výlety, které nabízí Hradec Králové. Muzeum, galerie, Bílá věž, to jsou jen namátkou vyjmenované tipy k poznávání tohoto salónu republiky.
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 03
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 04
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 05
Zahradní čtvrť Stěžery - lokalita 06
© 2011  |  Bytová výstavba CZ a.s.  |  Resslova 929, 500 02  Hradec Králové 2  |  +420 736 629 993  |  prodej@bytovavystavba.cz